Hej!
Ska försöka sluta snusa nu, har gjort det i 16 år, är 30 nu. Jag vill se hur det är att vara vuxen utan nikotintillförsel helt enkelt. Även av miljöskäl, få en jämnare puls och ha en lite mer naturlig regulator av berörda hormonnivåer, iaf så gott som det går i denna värld.
Började trappa ner för några månader sen. Har använt plåster från det starkaste till det svagaste på typ en månad och nu är jag nikotinfri sedan 22 dec 00:00.
Igår hade jag lite dimsyn, som jag känt av tidigare när nikotinnivån minskat. Annars så har jag varit rätt deppig och initiativlös det senaste, blir väl så när dopaminet minskas. Såg en studie på forna rökare som den eminenta dagboken ”det var ju busenkelt” länkade till. Slutsatsen där var att det tog 6-12 v innan receptorerna har minskat i antal och blivit lite mindre känsliga. Får hoppas att detta tar lite kortare tid för mig när jag nu har använt nikotinplåster ett tag!
Ska skriva här ibland när jag känner för det, läser en del också, finns några redigt fina dagböcker här 🙂