Dags att bli färdig med skiten.

Hallå.

Nu är det min tur att skriva av mig. Är 22 år gammal. Började snusa 2010. Har snusat mest rapé och general vit. I början räckte en dosa längre men nu på slutet har det varit en dosa om dagen och ofta dubbel-prilla. Kände att munnen började ta stryk på riktigt och dessutom har jag funderat länge på att lägga av.

Jag tog min sista snus för 2 dagar, 20 timmar, 56 minuter sen. Så jag är snart uppe i tre dagar. Jag har slutat cold turkey, dvs. jag har bara slutat helt. Det har varit tufft. Jag jobbade helg på jobbet och visste att det skulle bli segt. På något jävla sätt klarade jag mig igenom det och lät bli att köpa en dosa. Anledningen att jag bestämde mig att sluta på en fredag var att jag visste att det för mig personligen skulle bli svårast att låta bli på helgen, och kände att om jag nu verkligen skulle sluta så kunde jag bevisa för mig själv att det minsann gick lika bra på helgen också.

Det jag troligen fortfarande är mest rädd för, är att trilla tillbaka när jag är full. Jag vill verkligen inte göra det. De flesta i min kompiskrets snusar nämligen. Har bestämt mig för att skippa att gå ut nu iallafall flera veckor framåt.

Det värsta har varit att jag blivit irriterad och knappast kan sova. Jag vaknar flera gånger per natt och klarar inte sova. Måste gå upp och sätta mig vid datorn och se på en film eller serie för att bli trött och fokuserad på något annat så jag kan sova. Men nu när jag snart är inne på min tredje dag så börjar det kännas bättre. Jag känner mig mer stabil, även om jag fortfarande har grym abstinens.

Men jag har beslutat mig. Det räcker nu. Inga mer pengar ska läggas på detta skräp. Min hälsa är viktig. Min flickvän kommer bli stolt och glad. Det finns bättre saker att lägga pengar på. Jag vill så gärna bli fri.

Det är tufft, men är man riktigt motiverad så går det. Jag är också 22, men snusat sen jag var 15.

Man blir irriterad, arg, ledsen, osäker på att sluta om å om igen, hjärnan gör vad som helst för att få nikotin och det är när man hanterat å bearbetat allt det där utan att ta en jävla snus som man blir så stark och känner sån frihet å kontroll över sig själv. Det är värt att kämpa!! Kör på :slight_smile:

Tack ska du ha kaznusen. Ja, jag har märkt att jag gärna försöker komma på en anledning att bara ta “en sista” snus men så blir det inte. Hjärnspöken. Tack för support, det behövs så otroligt mycket.

Nu har jag varit snusfri i 3 dagar, 11 timmar och 24 minuter. Jag sov bättre inatt och vaknade bara någon enstaka gång. Nu när jag sitter här i skrivande stund så känner jag mig också okej. Ska jobba ikväll, hoppas att det går bra och att man slipper den värsta abstinensen. Det känns bättre och bättre redan nu efter tre dagar tycker jag personligen. Ja, det är fortfarande tufft men det känns som att det så smått börjar luta åt det bättre.

Over and out.

Kämpa på! Allt blir bara lättare och lättare med tiden och för vissa så går det snabbare än för andra! Tänk på allt som motiverar dig och hur glad din flickvän blir! :slight_smile: du kommer klara det galant!

Då var dag 4 snart avklarad. Jobbet var tungt med kollegor som snusade på i vanlig ordning. Men jag höll mig ifrån. Idag har varit den lättaste dagen hittills, kan det bero på att nikotinet sakta men säkert börjar lämna min kropp mån tro?

Novacain, thanks bud! Jag hoppas på det också. Det jag hoppas på och längtar efter är en dag då jag inte tänker alls på snus. Då jag inte saknar det en enda gång och inte ägnar en enda tanke på det. Den dagen har jag vunnit.

Du bör vara på väg in i utmaning nummer två, 8-12 dagar attacken. Så var det för mi i varje fall. Cykliskt.
SVÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅRT-mindre svårt-SVÅRT-mindre svårt-SVÅRT etcetera. Nästan omärkligt så blev det lättare och lättare. Efter sex månader så var det lätt-LÄTT-lätt----lätt-lätt------lätt.
Den stora risken är att du tror “nu kan jag det här”. Glöm aldrig de fyra första dagarna. Och de tre första veckorna. Lägg ditt kämpande noggrant på minnet så du kan ta fram det igen när du tror att du kan det här och fundera på “vill jag verkligen gå igenom det där igen?”

Bra kämpat! Lycka till!

Tack ska du ha för tipset Martinan! Det är sant det du säger.

Nu är det 5 dagar, 21 timmar och 55 minuter sen jag slutade snusa. Det är alltså strax 6 dagar och faktiskt snart 1 hel vecka, något jag ALDRIG hade trott att jag skulle kunna pusha igenom. Det som varit bäst för mig är att se områdena som varit värst drabbade i munnen, där det blev “elefant-hud”, de har börjat bli bättre och det känns som att de börjat läka och återfå en mer rosa färg till skillnad från den gråa, livlösa färgen de var tidigare.

Jag har upplevt ett starkt sötsug, men har klarat att hålla mig någorlunda undan det sånär som på digestives till kaffet.

Det verkar inte som att en vecka känns som en bedrift för så många, men det gör det för mig. Att jag har kommit hit är fantastiskt.

Bra kämpat och fortsätt så! Kämpa för din frihet :slight_smile:
En vecka är en väldigt bra bedrift!
Sätt något mål hela tiden så har du något att sträva
efter och släpp inte garden! Som sagt detta fixar du! :slight_smile:

Hoppas det går bra fortfarande! Kämpa på!!

Nu är man inne på tretton dagar. Har klarat mig hittils. Drack vin till maten i lördags och satan vad sugen jag blev på snus. Skulle egentligen gått ut också men jag skulle på en fest där jag visste att 3-4 av mina bästa vänner var och alla dem snusar. Jag försökte hitta på anledningar, typ att det inte skulle skada att jag gjorde det på fest. Hade det inte varit för min flickvän som var sjukt stark och talade mig tillrätta och dessutom fick oss att droppa att gå ut så hade jag förmodligen inte klarat att hålla mig. All respekt till henne som behöll lugnet och inte gav med sig när jag klättrade på väggarna här hemma. Har därför bestämt mig för att avvakta med alkohol nu en bra tid framöver, det har gått upp för mig att något annat är inte möjligt.

Jag har börjat att få problem med magen, är detta vanligt? Någon som har tips på vad som kan hjälpa?

Sexton dagar. Fortfarande magproblem och dålig sömn. Bara att fortsätta nöta sig framåt.

Har ingen större lust att skriva något. Ville bara uppdatera.

Jag har fortfarande lite problem med sömnen och jag är ändå snart inne på dag 26. Men den har bara blivit bättre och bättre senaste veckan så hoppas det vänder för dig snart också :slight_smile:

26 dagar snusfri idag. Känns väl inte helt fel, snart en månad. Det värsta suget har släppt nu och jag märker att jag tänker mindre och mindre på snus. Dock tänker jag fortfarande på det varje dag och vi tillfällen där man tidigare alltid fetade in en, tex efter frukost/lunch, med en kall coke framför datorn.

Det är tufft men det går. Jag känner att jag har börjat få pli på demonerna i mitt huvud också och bättre känna av vad min kropp säger och hur jag ska hantera det efter det.

Over and out.

Då är man snart inne på 100 dagar snusfri. Vilken skillnad. Jag vet att jag i början tänkte att den dagen som jag inte tänker på snus på en hel dag, då, då har jag segrat. Och nu är det så, i stort sätt varje dag. Jag har inget sug längre.

Gångerna som gjort mig mest sugen har varit på fest, och kanske precis nu när det börjat bli varmt och man tagit en öl utomhus. Ibland på jobb när det blivit sent och man varit sliten och känt att man förtjänat en prilla. Men jag har lärt mig att tänka på annat.

Flickan är glad och stolt hon också, vilket jävla stöd hon har varit. En riktig hjälte hon också. Hon fjättrade mig här hemma i början när jag genomled de första veckornas abstinens.

Mitt tandkött har läkt något fantastiskt. Visst, man har grop, det kommer man alltid ha tyvärr, men tandköttet mellan där man haft snuset och tanden har blivit tjockare. Kändes jävligt tunnt där innan, riktigt härligt att det går på rätt håll.

Jag har blivit mer och mer inaktiv här men jag antar att det bör ses som positivt eftersom att jag inte längre tänker så mycket på det längre. Det händer ibland men det är långt ifrån som i början och nu har jag kommit så långt att jag aldrig pallat göra om det igen, det är typ det som avskräcker mig mycket då suget ibland kommer.

Stå på er därute, alla som precis börjat, det blir bättre, tro mig! Det kan kännas hopplöst i början men med tiden så går kroppen tillbaka till det normala och man blir återigen fullt funktionell och känner sig betydligt friskare och fräschare.

Over and out

Dag 139. Vaknade ur en dröm idag där jaf hade köpt snus. Demonerna är fortfarande i mitt huvud. Jag saknar snus som fan. Ge mig styrka.

Kom ihåg att det finns ingenting som går uppemot fantasin om det! Ingen kaka är så god, ingen chokladbit, ingen snus som den i fantasin. När en sitter där och tuggar på en kexchoklad så smakar den mest salt sockerpapp, lösgodiset äts per automatik efter första fem bitarna och en har glömt bort att en dricker kaffe efter första munnarna, trots att en “skulle dödat för en koppa kaffe” minuterna innan.

Likadant skulle det vara om du tog en snus nu, lika meningslöst och tomt jämfört med fantasin om den. Och så skulle du förbanna dig själv för att du var så satans dum. Försök istället minnas hur det kändes att vara storsnusare - hur dåligt du mådde, hur tråkigt det var att kasta enorma summor i sjön för nåt skit under läppen, hur du aldrig helt kunde stilla begäret och alltid ville ha mer. Skriv gärna ner allt som var dåligt med snuset, så du kan läsa det när du tvivlar.

Jag drömmer också nikotinromantiska drömmar då och då och vaknar med enorm ångest och lite nikotinlängtan. Så vitt jag vet drömmer många såna drömmar och jag tolkar det som bearbetning efter många år som missbrukare.

Fortsätt ta en dag i taget, sträck på dig för att du blivit fri ditt begär, njut av sommaren och friheten och pengarna! Det var bara en dröm och innerst inne vet du att INGENTING blir bättre av nikotin, allra minst din hälsa och ekonomi! :wink:

Jag saknar snus ibland också! De är väl så när man mixtrat med hjärnan en längre tid. Håll i mot tills det släpper. Har du klarat dig hit så kan du klara dig framöver. Har du kämpat så i början så var det av en god anledning. Gå tillbaka och tänk varför du ville sluta från början.

Jag är lite gladare överlag sen jag slutade inbillar jag mig, mina tänder är nån nyans vitare, min andedräkt bättre och jag sover lite bättre. Vad är positivt för dig?

Slutade snusa för 60 timmar sedan 10/6 -2014, kl 05:00. Jag har faktiskt kört med Onico. Första två dagarna var hemska, min tredje dag känns något lättare. Har 8 st Onico prillor kvar. Tänkte att efter dessa tagit slut så köper jag inte fler. Om det skulle kännas för tungt så köper jag en sista dosa Onico (Enbär).

Dag 229. Mycket nära ett återfall idag. Har börjat på en utbildning där jag lärt känna 4 sköna dudes i en stad där jag inte känner någon. Alla snusar. De sitter brevid mig på föreläsningar och låter självklart dosorna ligga framme på bänken. Luktar så otroligt gott varje gång någon av dem tar sig en snus. Kom hem från skolan och berättade för min flickvän. Hon sa att jag måste tänka hur sjukt långt jag kommit. Snart ett år.

Jag tog en powernap och vaknade med ett enormt snussug. Tog en tur till ICA där jag köpte en dosa Kickup.

Ge mig styrka jag vill inte tillbaka i skiten.

Martin1 det positiva är många saker. Jag hamnade i den bästa tandläkargruppen igen då de såg att jag radikalt förändrat min munhygien. Ekonomin är bättre. Jag mår väl egentligen bättre generellt skulle jag våga påstå.