6:e dagen nu, det känns bra mycket lättare. När suget väl kommer, så känns det som att "rösten" säger att jag vill ha snus, istället för måste.
De 3 första dagarna gick bra mycket lättare den här gången än de andra gånger jag försökt sluta. Visst har det varit stunder som varit väldigt jobbiga, speciellt de tillfällen där att stoppa in en snus varit en del av rutinen, tex första snusen på morgon, eller den efter middagen. Jag har inte haft några fysiska symptom alls den här gången,hur det nu kan komma sig(Peppar, peppar ta i trä). Måste dock tilläggas att jag aldrig har ätit så mycket vindruvor och choklad som under de här dagarna. Det har verkligen hjälpt när suget efter snus varit som värst.
Hej K-Out.
Då ligger vi på samma nivå, 6´e dagen här med, fungerar väldigt smidigt här med, förvånad då dom förra gångerna som jag försökt sluta slutat i total kaos. Hoppas att det håller sig för dig nu. själv sitter jag bara och väntar på vad komma skall med min kropp då det ännu inte hänt nåt större....ingen jätte abstinens osv. Ät du vidare på din choklad om det hjälper:-)
Lycka till
Härligt!
Kämpa på båda två!
Ahaa, 1 till som nyligen slutat:) Ni ligger lite före mig, jag är inne på 6:e dygnet nu.
Kör med Kick Up än så länge, som funkar fantastiskt enligt mig, men nästa steg är väl att sluta med det också.
Kämpa
Om en timme är det 7 dagar, och idag var första dagen jag inte kände något sug efter snus till första koppen kaffe.
@ Vinyl Mania: har inte hänt något sånt här heller, men det kommer vi klara. Känns skönt att veta att man inte är ensam om att sluta.
@TLiman: Tack Och ja, det ska jag
@Jarre: En dag hit eller dit . Du kommer grejja det.
Tjena K-out (och Vinyl Mania, TLiman, Jarre)!
Känns gött att höra att det faktiskt kan gå lättare för varje gång. Det tar jag med mig tills imorgon!
/Kronan
För min del tror jag att denna gång gått så mycket enklare för att jag har en helt annan inställning. Den här gången finns inga ursäkter. Hela tankesättet är annorlunda, det är tredje gången gillt nu, och man kan säga så här om min inställning under de gånger jag försökt.
Försök 1: Jag borde sluta snusa
Försök 2: Jag borde sluta snusa, min sambo skulle bli glad om jag lyckades(Hon snusar inte eller röker)
Försök 3: Jag ska sluta nu, jag behöver inte snus för att må bra.
Kämpa på allihop!
K-Out, det där tror jag verkligen på! Lite klyschigt kanske, men motivationen måste verkligen komma inifrån. Det kommer att hjälpa dig att fortsätta vara snusfri, det är jag säker på. Att ens sambo, barn eller vem det än är blir glad är en bonus.
Om snus vore en väg till lycka så skulle ju vi i Skandinavien ha varit väldigt mycket gladare än i andra länder, och det finns det väl t o m forskning som motbevisar. Man behöver verkligen inte snus för att må bra, det vi behöver är hälsa och kärlek:)
Klyschigt?, ja det kan jag nog hålla med om, men vill man inte, så går det inte.
De andra gånger jag slutat har jag tvivlat redan innan jag spottat ut sista prillan.
Var nästan mer motiverad till att hitta anledningar till varför jag skulle få snusa.
Och ja, en del av mina argument med mig själv om att få snusa, dem var rätt fåniga.
Var i stan igår och fick ett par riktigt jobbiga sessioner av att snuset ropade. Började svettas,pulsen sköt i taket och jag kände mig obehagligt speedad. Var inte riktigt beredd på det, men nu vet jag att suget kan slå till utan förvarning. Jag vann dock,en fjäder till i hatten för mig.
Upptäckte att jag börjat äta mer, och även att maten smakade mer. Jag älskade ju mat redan innan. Mums mums. Har man tur kanske man kan gå upp nått kilo. :o
Glad Påsk nu alla stridstuppar och stridshöns! :wink:
Dag 14, just nu känns det nästan svårt att förstå. Inget snus, inget nikotin på 14 dagar.
Choklad och vindruvor hjälpte bäst i början, nu räcker ett glas vatten när suget drar igång. På något vis känns det nästan overkligt. Vet inte vad jag ska säga om det faktiskt, förutom att jag är rakt av galet NÖJD!
Då var första månaden avklarad, det känns underbart. Den senaste veckan har tuffat på, visst har man skänkt snuset en tanke då och då men det blir inte mer än en tanke. Det känns som att jag vunnit.
Jag har slutat snusa och så ska det förbli.
Klart du har vunnit! Bra jobbat! Jag tyckte det släppte på riktigt efter första månaden. Fick iofs en dipp strax där på men den var inte så farlig jämfört med de första dagarna...
Bra jobbat! :twisted:
Bra gjort och skönt att höra vad man har att vänta.
Idag har jag varit nikotinfri i 11 dagar. Det går bra, men jag känner av suget speciellt i stressade situationer samt efter måltider. Jag förväntar mig heller inget annat, och det kommer att gå bra.
Vecka 5
@ Snusmupp
Jag håller med fullt ut, det är stor skillnad på impulsernas intensitet nu och vecka 1.
Har bara haft 1 dipp sen vecka ett hittills, och jag är säker på att det kommer fler.
@Biggen
Ja att det blir lättare ju längre tiden går är ett faktum, man lär sig mentala knep under tiden. Impulserna blir svagare. Jag har kvar två tillfällen som suget kommer som på beställning. Till första koppen kaffe och sen efter en god middag.
Och till dig som har en svår stund i kampen om ett snusfritt liv.
Bit ihop, du är värd att vinna.
Om tio timmar är sex veckor förbi. Det rullar på, jag är nöjd, min kropp är nöjd och min sambo är stolt.
6 veckor och 5 dagar.
Att man skulle få sånt sug efter snus att man håller på att tappa förståndet efter snart sju veckor... Det hade jag svårt att tro, helt utan förvarning. Som blixt från klar himmel. Kroppen nästan skakar och allt jag kan tänka på är snus. Det hade varit så underbart gott nu. Just nu vill jag bara skita i det, gå tillbaks... Ta en snus och slappna av. Men jag kan inte, inte nu... Jag har kommit så långt.
Men vill jag? Vill jag verkligen vara utan det? Jag saknar det så. Jag vill ge upp samtidigt som jag vägrar ge upp... Måste härda ut.
Idag är jag svag...
@ K-Out
Själv slutade jag i Oktober och får fortfarande dippar som kan vara djävulska. Du har varit utan så länge nu så du har säkert utarbetat egna knep som funkar för dig. Köp en dosa Onico om det verkligen krisar, det funkar för mig. Om du tränar så spring tills du tänker mer på att få komma in och vila än att få stoppa in en snus. Sen tänk framför allt på att det är bra att ha kommit så långt som 6 veckor och 5 dagar. Den sekund du tar dig en fix så är du på ruta noll igen och då är uppförsbacken längre...
Du grejar det.
Hälsn.
7 veckor + 3 dagar
Snart vecka 8, känns gott.. Den här veckan har jag nog inte tänkt på snus en enda gång. Känns skönt, trodde jag skulle ge upp för en vecka sen dock.Det var ruggigt nära Men, jag klarade mig.
Jag höll ut. Inga knep fungerade, det var bara att rida ut stormen med ren vilja.
Nu håller jag huvudet högt igen.