Då var det dags att efter mångårigt missbruk ta tjuren vid hornen och göra en Cold Turkey. Har läst på detta forum under en tid och fått en hel massa inspiration till detta projekt. Jag har under mina 25 år som nikotinist hunnit sluta ett antal gånger varav längsta uppehållet var från 2004 till 2009. Började igen gjorde jag av en slump, en gäst hade glömt en dosa på köksbänken hemmavid och helt utan eftertanke tog jag en portion. Tog max en dag sen var det full fart igen med ca 1 dosa om dagen. Har tre snusar kvar som jag skall ta innan kvällen är slut sen lägger jag av för gott. Har försökt sluta flera gånger sen 09 med uppehållen har inte sträckt sig längre än 7 veckor. jag hoppas och tror att detta forum kan vara det som gör att jag lyckas denna gång. Här finns folk i samma situation som vet vad man går igenom och som peppar när man som bäst behöver. Dessutom tror jag dagboken är bra att ha som stöd när man kommit en bit på vägen så man inte glömmer bort varför man så gärna ville sluta.
Fem års uppehåll och åter missbrukare av några prillor - det säger en del om det rävgift vi en gång började med. Lycka till mannen!
Hej,
Valkommen hit! Kalkonen ar tuff men snabbare an andra metoder… Finns flera satt att dra ut en varkande tand, i ett ryck eller en liten bit i taget… For mig blir det sistnamda som att raka grisen, mycket gny och lite ull…
Dina upplevelser sager en del om nervgiftet nikotin… En gang nikotinist alltid nikotinist. Jag gillar inte av princip det sattet att tanka, jag skulle vilja kunna festroka ibland och ta en prilla vid speciella tillfallen. Tyvarr larde jag mig pa samma satt som du vad jag gjort emot min kropp. 1.5 ars uppehall, en prilla och sen var det kort. Det tog 30 ar till innan jag maktade med detta snusstopp… Tyvarr ar man markt for livet, och total avhallsamhet ar det enda som galler, for evigt…
Att borja snusa ar dumt, att sluta snusa mer an en gang ar riktigt stenkorkat…
Spottade ut sista snusen (den jag sov med) nu på morgonen strax före 7 och nu har det börjat hända saker, synrubbningar, balansproblem, koncentrationssvårigheter mm. Dock så är humöret fortfarande ganska skapligt. Dessutom en riktig omgång migrän på toppen av det. Dock så behöver det inte vara av ondo eftersom det kan ta lite fokus från abstinensen. Har vid mina tidigare sluta snusa försök inte upplevt de tre första dagarna som de värsta, visst är abstinensen och alla fysiska besvär riktigt jobbiga, men det svåra kommer efter ca en vecka då man helt enkelt slappnar av och glömmer bort varför man egentligen ville sluta.
Känner nu att allting är meningslöst, ta en tablett under tungan låt den integreas i kroppen. Låt gå, för jag förlorar inte i slutänden. Jag blir en vinnare till slut. Struntar fullkomligt i tankar, hur länge det tar - det får ta den tid som krävs. Tänkvärt att inte ha så höga krav på, sig själv. Ger fan i elaka personer och sållat ut de som inte är ärliga och riktiga vänner, för mig. Förebilder finns det, men, jag kan inte följa dem “exemplariskt” jag går min egen väg till slutmålet. Det blir bäst så, när man som jag är femtiotvå och varit missbrukare sen 13.
Har varit utan dryga dygnet nu och abstinensen ligger på för fullt. Inget norr om axlarna fungerar som det skall. Syn, hörseln, balans mm. Vet dock att efter dag tre så lättar det betänkligt. Tänker faktiskt inte så mycket på snus utan mest på att få ta en cigg. men´, men, denna gång skall nikotinstoppet vara för evigt.
Vaknade minst 10 ggr i natt genomsvettig. Hade dock inga problem att somna om så jag känner mig faktiskt ganska utvilad trots allt.
du är i stormens öga - sällan har jag varit så fokuserad på ett projekt…
det är hemskt - men samtidigt en go kamp… den är så fysik och det finns en ände på helvetet…
Nu har det gått 36 h sen sista snusen lämnade käften. Abstinensen har klingat av lite tycker jag. Synen har blivit bättre, likaså balansen. Dock känner jag inte för att träffa folk. Lätt nedstämd är man och undviker människor som man normal sätt gillar att prata med. Hoppas det går över inom kort.
Men visst är det en hemsk men go kamp precis som du beskriver nybrocorner. Din dagbok har jag plöjt igenom ett par ggr. Den plus några andra har gett massor av finfin inspiration.
Detta skall absolut bli sista gången jag slutar snusa.
Går in på tredje dygnet om nå’n timme. Har sovit riktigt dåligt i natt, men kände mig ändå utvilad vid fem i morse. Tycker suget har avtagit en hel del.
Visst är det härligt att det faktiskt bara tar några dagar att svettas ut nikotinet. Efter en vecka är du helt ren. Bra kämpat!
Tredje dagen skall ju enligt många vara värst. Det är väl den där fan som håller på att svälta ihjäl. Har nu svettningar och yrselattacker modellen grövre, men jag känner mig stark och skall givetvis rida ut stormen.
hur har det gått för dig?
Ingen nikotin tillförd än så länge. Kommer heller inte att ske. Yrselattacker kommer och går och jag känner mig rätt nedstämd faktiskt. Vet sedan tidigare sluta snusa försök att nedstämdheten ger med sig efter ytterligare några dagar. Tror nog fan i mej att de mentala störningarna är betydligt jobbigare än de fysiska. Tankar att ta snus dyker upp titt som tätt men dessa går rätt enkelt att slå bort. Har förbestämt saker att tänka på när snustankarna dyker upp och än så länge funkar det.
Har faktiskt redan sparat mer än hundra spänn på detta snusstopp.
Kicka, du har varit fri i 115 dagar ser jag. När slutade du tänka på snus stup i kvarten?
tiden mellan 3 veckor o 2 1/2 månad så gick det dagar då man inte tänkte på snus alls mycket. men den senaste månaden så har den stora deppresionen slagit till o jag tänker på snus hela tiden. men det är individuellt ju. men jättebra att du har saker att tänka på när du blir snussugen. ett tips till dig är att hålla igång huvudet o kroppen.
dina yrselattacker borde gå över om några dagar.
kämpa på!! du är jätteduktig!!
Tack för uppmuntrande orden Kicka.
Är nu inne på fjärde dagen utan nikotin. Natten har varit ganska lugn med förhållandevis god sömn. Hade i stort sett inte haft en endast tanke på snus fram tills jag hittade en förlupen cigg under några cd fodral i bilen. Tänkte under bråkdelen av en sekund spara undan den tills lillen lämnats på dagis, men sen vevade jag ner och slängde ut skiten. Tror nog att jag bestämt mig denna gång. Känns riktigt skönt att kunna bryta en vana som egentligen inte tillförde nåt annat än abstinens och kostnader. Skönt att slippa räkna snusar kvar och planera dagen efter detta.
Jippiiieee. 100 timmar avklarade. Nästa mål blir en vecka.
Sparat nästan 200 spänn har jag gjort också. Dryga 3 öre minuten sparar jag ju faktiskt dygnet runt numera.
Halloj Kalkonen
Jag gör samma resa som du. Slutade för ca 10 dagar sedan. Jag har gjort den en gång tidigare och kan nu konstatera att “Cold Turkey” funkar bäst (på mig) i stället för att dra ut på pinan och bränna pengar på preparat. Som du själv nämde, 3 dagen/natten var absolut värst. Det var första gången i mitt 47 åriga liv som jag kännde dödsångers. Hemskt som fan.
Mitt råd dig och alla läsare är att fokusera på att det är DU som väljer att sluta. Häng inte upp det hela på att du har lovat andra. Tredje dygnet var den sista gången som nikotinet kunde sätta hårt tryck på sinnet. Därefter är det en själv som vinner terräng. Nu känns det mer som reklamlappar i postlådan. Snussuget poppar up, jag väljer att skrynkla ihop och slänga i soptunna.
Som jag nämnde tidigare så är detta tyvärr den andra sluta-snusa resan som jag är inne på. Förra gången jag åkte tillbaks som snusare gjordes detta fullt medvetet. I nyktert tillstånd, på en tjänsteresa till Tyskland tillsamans med en riktigt bra polare/arbetskamrat så bakade jag in en feting och njöt. Hade jag vid detta tillfälle blivit upplyst om att den upplevelsen kostade ca 50-60 tusen och några veckors nikotinabstinens så är jag inte helt säker på att jag hade gjort samma val.
Utalandet " Det svåra är inte att sluta utan det är att inte börja igen" är så sant. Nu är vi bägge inne på kamp. Vi är helt inställda på att det kommer att bli kämpigt. Värre är det om något år när man exponeras för snus. Det är då man verkligen måste vara på sin vakt. Jag minns ett tillfälle vid ett lantligt midsommarfirande. Jag satt på en bänk solen gassade, jag hade en öl i handen. Tre andra grabbar satte brevid. Hyfsat samtidigt drog de fram sina dosor och kramade snusar. Herre-djävlar, (lyckades dock att hålla emot)
Kämpa på,
Mvh Baikal
Trion hade nog fått vem som helst skakig… Det kommer nog att i viss mån alltid vara så att i vissa situationer så blir man sugen. Jag gillade liknelsen med reklamen. Ta in känslan lite nyfiket, ojdå vad var det här, aha, been there, done that, bought the snusdosa, skrynkla ihop och ner i soporna och livet går vidare. Snusfritt vidare.
Har nu varit fri från nikotin i 1 vecka. Då borde allt vara lugnt till vecka 7 ungefär. Där har jag trillat dit vid ett par tillfällen förut. Det gäller mao att vara på sin vakt för återfall är ju oftast inget man planerar utan det kommer sig av en slump likt situationen Baikal beskriver här ovanför. Liknelsen med reklamen i tidigare inlägg är nog ungefär som det känns just nu, någon/några minuters sorg över att aldrig mer få känna nikotinrus igen och sen bort med det utan större problem.
Kämpa på alla sluta snusare och lycka till.