Livet utan...

Hej,

14 dagar har jag klarat nu utan min vän snusdosan. Har hittills klarat mig ganska bra, men eftersom jag tidigare försökt sluta flera, flera gånger så vet jag hur lätt det är att trilla dit igen. Efter ett tag brukar jag bara kunna hitta fördelar med snus och knappt komma ihåg varför jag vill sluta.

Hoppas på att få lite pepp på vägen här i forumet.

/Fallera

16 dagar, GRATTIS! :smiley:

Det är lätt att trilla dit - nej, ta ett medvetet beslut om att börja igen - om en inte bestämt sig för att NU ÄR DET NOG - men eftersom du hittat hit och registrerat dig och skrivit in ett datum för när du slutade snusa så känns det som att du verkligen bestämt dig!

Om du tar det medvetna beslutet att börja snusa igen så är allt du hittills åstadkommit förgäves - din abstinens var i onödan, alla dina dagar som du mått dåligt var i onödan, all din stolthet och glädje över att ha lyckats kommer att förbytas i bottenlös skam - och om du sitter där med en snus i munnen igen så VET du att någon gång MÅSTE du sluta, för du vill inte vara en missbrukare och då kommer du tänka “hur i helvete kunde jag börja igen, efter så många dagar?!” och förbanna dig själv.

Eh var det motiverande? :wink:

Tack Jajo! Precis de tankarna har jag och har även haft alla de andra gångerna jag lyckats sluta men tidigare har jag alltid börjat igen.

Jag tror att skillnaden den här gången är, precis som du skriver, att jag registrerat mig här och att jag förstått att “summan av lasterna alltid är konstant”. Jag tror inte man kan lägga av med en last och bara gå vidare, därför försöker jag skapa ett nytt “beroende” genom att springa en tur varje dag. Jag hoppas att detta kan fylla det lilla hålrum som ev. kan uppstå när jag slutat snusa.

Men just nu är jag så glad att jag klarat över 2 veckor utan snus och den här gången har det gått ovanligt lätt. Känner inget jättesug och tanken på att gå och köpa en dosa finns inte just nu!

Min oro är dock att jag ska öka i vikt vilket jag gjort några gånger tidigare i samband med snusstopp, men jag väntar tills jag nått 1 månad och ser om jag måste ta tag i vikten också.

/FallerI - fallerA = fallerALLA :slight_smile:

Nu har jag klarat över en månad utan snus! Det här går väldigt bra och jag tror att jag kan tacka träningen för det. Dagen efter mitt snusstopp började jag springa, klev upp tidigt på morgonen och gav mig ut och det var skitjobbigt!! Det var nog mer jobbigt än snusstoppet så fokus hamnade på träningen istället för ev. abstinens (har inte känt så mycket abstinens). En annan fördel var att jag kände mig så mycket piggare, den där “grumligheten” i hjärnan jag brukar känna vid snusstopp infann sig aldrig.

Efter ett idogt tränande fick jag benhinneinflammation men då hade liksom den värsta perioden redan passerat. I morgon kör jag igång igen, ställer väckarklockan tidigt och springer iväg :slight_smile:

Jag är helt övertygad om att det här kan bli sista gången jag slutar men det som oroar mig är vikten! Jag kan knappt få på mig träningsbyxorna längre. Hur har det fungerat för er andra som har hållit uppe länge, har ni återgått till er normala vikt efter en tid?

60 dagar!! Är stolt över mig själv!

163 dagar! Ja, det har varit lite kämpigt på sistone. Men lovar mig själv varje morgon att just idag ska jag inte snusa. Värst på morgonen, men jag kör på!

Nu är jag tillbaka igen och har börjat om. Har klarat mig utan snus i 1 vecka nu. Attans, att jag bröt mitt snusstopp förra gången! Fick en spontan tanke en dag när jag höll på att städa och tyckte jag hade så tråkigt. Trodde att jag skulle kunna köpa bara en dosa och sedan inget mer, men blev fast direkt igen.

Nu är det verkligen dags att ta tag i detta på riktigt, har lärt mig var fallgroparna finns och kör hårt.
Dag 2 var jättejobbig med ett starkt sug och humöret i botten. Men efter det har allt gått riktigt bra! Säger grattis till mitt första delmål och tar sikte på nästa - 1 månad.

På´t igen bara! Kör hårt och bestäm dig för att du aldrig mer kan ta bara en!

Om man lär sig något av sina misstag så blir man starkare… Kör hårt Fallera:

We must not say every mistake is a foolish one. - Cicero

It’s always helpful to learn from your mistakes because then your mistakes seem worthwhile. - Garry Marshall

While one person hesitates because he feels inferior, the other is busy making mistakes and becoming superior. - Henry C. Link

Experience is that marvelous thing that enables you to recognize a mistake when you make it again. - Franklin P. Jones

To avoid situations in which you might make mistakes may be the biggest mistake of all. - Peter McWilliams

Mistakes are part of the dues one pays for a full life. - Sophia Loren

A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing. - George Bernard Shaw

A man’s mistakes are his portals of discovery. - James Joyce

Freedom is not worth having if it does not include the freedom to make mistakes. - Mahatma Gandhi

Experience is the name everyone gives to their mistakes. - Oscar Wilde

Nowadays most people die of a sort of creeping common sense, and discover when it is too late that the only things one never regrets are one’s mistakes. - Oscar Wilde

Mistakes, obviously, show us what needs improving. Without mistakes, how would we know what we had to work on? - Peter McWilliams

Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep. - Scott Adams

Success seems to be connected with action. Successful people keep moving. They make mistakes, but they don’t quit. - Conrad Hilton

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new. - Albert Einstein

What do you first do when you learn to swim? You make mistakes, do you not? And what happens? You make other mistakes, and when you have made all the mistakes you possibly can without drowning - and some of them many times over - what do you find? That you can swim? Well - life is just the same as learning to swim! Do not be afraid of making mistakes, for there is no other way of learning how to live! - Alfred Adler

I think we all wish we could erase some dark times in our lives. But all of life’s experiences, bad and good, make you who you are. Erasing any of life’s experiences would be a great mistake. - Luis Miguel

All men make mistakes, but only wise men learn from their mistakes. - Winston Churchill

Take chances, make mistakes. That’s how you grow. Pain nourishes your courage. You have to fail in order to practice being brave. - Mary Tyler Moore

There are no mistakes. The events we bring upon ourselves, no matter how unpleasant, are necessary in order to learn what we need to learn; whatever steps we take, they’re necessary to reach the places we’ve chosen to go. - Richard Bach

The only real mistake is the one from which we learn nothing. - John Powell

If you have made mistakes, there is always another chance for you. You may have a fresh start any moment you choose, for this thing we call ‘failure’ is not the falling down, but the staying down. - Mary Pickford

Fall down seven times, stand up eight. - Chinese proverbWithout music, life would be a mistake. - Friedrich Nietzsche

The only man who never makes a mistake is the man who never does anything. - Theodore Roosevelt

Never interrupt your enemy when he is making a mistake. - Napoleon Bonaparte

A mistake is to commit a misunderstanding. - Bob Dylan

Even a mistake may turn out to be the one thing necessary to a worthwhile achievement. - Henry Ford

You just keep pushing. You just keep pushing. I made every mistake that could be made. But I just kept pushing. - Rene Descartes

Nobody made a greater mistake than he who did nothing because he could do only a little. - Edmund Burke

A well adjusted person is one who makes the same mistake twice without getting nervous. - Alexander Hamilton

Hej! Jag har trillat i fällan att “bara köpa en dosa” oräkneligt antal gånger. Slutat snusa så många gånger att jag är helt blasé… men på¨t igen! Man har inte misslyckats förrän man slutat försöka. Intalar jag mig själv iaf. En del verkar på riktigt kunna sluta snusa men ibland ta en enda snus, typ på helger etc. Det kan inte jag. Allt eller inget. Jag måste tänka som en alkoholist som går på AA - måste vara helnykter från snuset! Hejar på dig!

Hej på er! Tack för pepp och uppmuntrande ord, ni är så fina!
Jag önskar alla här inne på forumet all lycka till, för mig går det riktigt bra hittills!

Idag har jag varit utan snus i 11 dagar, om man bortser från dag 2 så har dagarna bara flugit iväg utan särskilt kännbar abstinens. Detta är helt otroligt eftersom jag har haft det så mycket jobbigare alla de tidigare gångerna jag försökt sluta. Förra veckan åt jag väldigt mycket mat och godsaker, ville ha något i munnen hela tiden, men när jag för några dagar sedan bestämde mig för att sluta småäta så funkar det också väldigt bra!

Vill berätta om anledningen till mitt snusstopp denna gång… Kvällen innan jag slutade snusa upptäckte jag att jag fått en del kroppsliga symtom som skulle kunna tyda på cancer eller annan allvarlig sjukdom. Jag blev då rädd naturligtvis, men också så arg på mig själv för att jag behandlar min kropp som skit. Man kan inte stoppa i sig gift konstant, varje dag, och tro att kroppen ska stå ut med det i all evighet (för min del handlar det om ca 22 års snusande). Jag gav då ett löfte till mig själv att jag skulle sluta med snuset för alltid när dåvarande dosa tog slut, i utbyte bad jag till en högre makt att min åkomma inte skulle vara allvarlig.

Efter en del utredning hos läkare kunde man igår konstatera att mina besvär inte är av allvarligare art, vilket jag är oändligt tacksam över. Min läkare sa också att efter snusstoppet så kommer jag nu märka att hela kroppen kommer att fungera bättre och bättre, vilket styrkte mig i min uppfattning att jag gjort rätt val.

Förra gången jag slutade snusa tränade jag väldigt mycket och tyckte att det hjälpte, jag började springa denna gång också, men det höll bara i sig några dagar, nu har jag nog inte sprungit på en vecka. Ska försöka ta tag i träningen igen och starta ett hälsosammare liv.

Lycka till er alla i ert kämpande! Vilken tur att detta forum finns!!

Hejsan Fallera & Välkommen till kämparnas skara.
Grattis till 11 dagar.

Det är så stort att “tänka om” För min del kom jag
på att jag gjort det bästa för mig själv och min
kropp genom att sluta snusa.Jag hade insett jag inte
brytt mig om mig själv på så länge…sorgligt men sant.
Så att ta hand om sig är; Att sluta snusa.
En livs kvalitets höjning som är oslagbar.
Jag har tagit träningen på ett sansat lugnt sätt.
Inte bra att skada sig i början av något.
Jag blir ändå inte segrare i min gren.
Jag är bra som jag är.
Det är gott nog för mig :wink:

Bra Du siktar på ett liv i frihet :slight_smile:

Le lite extra så ska du se andra ler tillbaka.

Allt Gott/
Vante Ante

Tack Vante Ante!

20 dagar har nu gått och jag som tidigare knappt klarade 20 min utan. Det har gått väldigt, väldigt bra! Men… det är märkligt hur suget smyger sig på.

I förrgår kväll kände jag mig så himla lycklig i hela kroppen. Solen sken och jag var ute på en promenad med min son som sa att jag är världens bästa mamma :slight_smile: Precis då, när jag känner mig super-duperlycklig får jag ett enormt sug.

Igår däremot hade jag en riktigt stor diskussion med min partner (mitt dåliga humör kan ha berott på abstinens, eller inte. Jag hade ett taskigt humör när jag umgicks med snuset också). Vi bråkade så mycket och i morse slog det mig att jag inte känt något sug kvällen innan. Vid alla mina tidigare sluta-snusa-försök är det vid sådana tillfällen då jag känt mig ledsen, arg och värdelös som jag känt att jag behöver lite “styrka” i form av snus (numera vet jag i och för sig att jag inte får någon styrka på så vis, styrkan sitter någon annanstans än i en liten tuss som Swedish Match tillverkat).

Det känns som att jag klarat mig undan alltför bra hittills och väntar mig en stor utmaning framöver istället. Eller kan det vara så att jag blivit en expert på att sluta snusa i och med alla mina tidigare försök? :wink:

1 maj idag och jag har varit snusfri i en månad! Det går fortfarande otroligt lätt för mig, känner inte alls särskilt mycket sug och humöret är på topp! Alla andra gånger när jag slutat snusa (har blivit en hel del gånger vid det här laget…) har jag haft det mycket tuffare och tänkt på snus konstant. Mitt senaste mest seriösa sluta-försök höll sig i 8 månader och då tänkte jag på snus hela tiden. Skillnaden den här gången är att jag inte använt något substitut. Tidigare brukar jag använda papper under läppen, nikotinfri snus, saltlakrits eller småätande som substitut. Jag har heller inte räknat varken dagar, snusar eller pengar så mycket hittills.
Jag hoppas verkligen att det här blir sista gången jag slutar! Är medveten om att det säkert kommer bli tuffare framöver i perioder.
1 månad var mitt 2:a mål, nu ställer jag in mig mot mitt 3:e mål, det får bli 2 månader!

Åh, grattis! 30 dagar är stort! Och vad skönt att det har gått lätt! Den första månaden är ju värst och nu är du igenom! Hurra!

Tack Hanna100!! Det känns fortfarande som att det går alldeles för lätt för mig, men förra gången jag slutade snusa vet jag att det var riktigt kämpigt längre fram, så jag är på min vakt.
Har beställt den där sluta röka-boken och tänkte läsa, kan bli intressant. Har också en till last jag skulle vilja bli av med och det är sockerberoendet. Tänkte att man kanske kan använda den metoden för att sluta med socker också.
Så här är det för mig: måndag till torsdag tänker jag knappt på snus, äter måttligt, tränar, dricker mycket vatten och håller mig borta från sötsaker. Men… fredag, lördag och söndag kommer jag helt ur rutinerna. Äter massa onyttigheter och framförallt småäter. Under dessa dagar känner jag att snussuget kommer åter. Om jag bara kunde hålla mig till det strikta, någorlunda nyttiga även under helgerna skulle det kännas bättre. Nåja, jag får se hur det går.

84 dagar har nu gått och det har nästan varit oförskämt lättsamt. Det kan ha gått flera dagar utan att jag ens tänker på snus, fram tills nyligen… För några dagar sedan kom ett enormt sug och jag känner mig gråtfärdig ofta. Det är som om abstinensen kommit tillbaka.

Jag har en jobbig och stressig period framför mig, den startar om en vecka och fortsätter i 3 veckor. På sistone har det dykt upp en tanke att jag ska snusa under de 3 veckorna och sedan sluta igen när allt lugnar ner sig.
När jag känner mig lugn och kan tänka klart inser jag att snuset inte kommer hjälpa mig genom den perioden och att allt skulle vara förstört om jag började igen. Jag VET ju att det är jättesvårt att sluta…
Jag hoppas suget lugnar ner sig snart och att jag inte går i fällan.

Förra gången jag slutade hade jag det också väldigt jobbigt långt efter 90 dagar, verkar som att det kan bli samma nu :frowning:
Inte så långt kvar till milstolpen 90, sedan 100… Jag hoppas jag klarar detta!

Oj!! Här rullar det på!
Du klarar det!! Absolut. Jag tror på dig!
Snart de magiska 90 sedan 100 och sedan blir det lätt på riktigt. Bara ge fan i att nånsin testa en enda igen så är du free for life!
Heja!

LinaMie

Tack LinaMie! Du anar inte vad dina ord betyder!

I morse tänkte jag så här: jag tar ett medvetet val att börja snusa igen och på samma sätt kommer jag ta ett medvetet val att sluta igen om 3 veckor när den jobbiga perioden är över. Jag duschade och klädde på mig och gick till tobaksaffären - som var stängd! Ok, tänkte jag, då får jag gå till Pressbyrån som ligger lite längre bort. På väg till Pressbyrån minns jag hur det brukar vara smällkalla vinterdagar eller regniga sommardagar när man bara MÅSTE ha snus. Frustrationen när man inser att ena stället är stängt och man måste gå till andra stället som ligger längre bort. Så jag bestämde mig för att gå hem istället och strunta i den där snusen. Vilken otrolig lättnad jag kände i kroppen när jag insåg att jag faktiskt kan göra det valet!

Direkt hemma loggade jag in här och läste LinaMies ord <3

Jag känner nu att jag kommer klara den här jobbiga perioden på 3 veckor utan snus och under tiden kommer jag passera både 90-dagarssträcket och 100-dagarssträcket. Efter 3 veckor har jag en lugn och skön semester att se fram emot!

Jag måste faktiskt säga att jag älskar mig själv för att jag inte köpte den där snusdosan nyss! :slight_smile:

Kram till er alla! Nu kämpar vi vidare!