Hej!
Är en kille på 28 år, jag har varit snusfri i 2,5 år och vill börja snusa igen! kanske beror det på att jag är ensam och vill fylla den tomhet som jag har i mitt liv! Kommer ihåg hur belöningssystemet i hjärnan kickade igång och fylldes när jag fick nikotinet i blodet och hur skönt det kunde kännas att vara fokuserad på det man gör hela tiden....
Att ha full koll...snuset gav mig otroligt mycket! Varför slutade jag för drygt 2,5 år sedan? För att:
- Det sved i munnen där snuset blev placerad
- Tandhalsen såg inte bra ut efter 10 års snusande
- Kalla fötter och händer varje gång jag använde snusjäveln
- Sömnsvårigheter när kroppen hela tiden var "på G"
Jaa du, det var många nackdelar det, jag vet! Men ändå vill jag fördärva mig själv! kanske har jag självdestruktiva tankar? Att jag vill det här, att jag vill få cancer! Jag vet inte!
Jag verkar inte bry mig längre...jag saknar snuset so fucking badly!
Vet inte!
Ge mig vägledning ifrån helvettets tankar!
Må Gud ge mig styrka i livet!
Amen!
Nu har det gått en månad efter det! Jag har tränat hårt på gymmet osv. Men fortfarande så smyger sig den där jävla suget efter snus!!! Efter 2,5 år!!! fortfarande!!!
Jag tänker: "Bara om jag tar o köper en snus och tar en prilla...så kan jag sluta igen när jag vill" MEN, det är ju inte så! det vet både jag och ni alla duktiga som har slutat!
Jag går hela tiden i google och försöker övertala mig själv att börja snusa genom att söka på snus + hälsa....osv osv
Jag hittade något helt otroligt:
I februari 2008 publicerade SCENIHR (Scientific Committee on Emerging and Newly Identified Health Risks) på EU-kommissionens uppdrag en vetenskaplig rapport om hälsoeffekterna av rökfria tobaksprodukter med särskilt fokus på svenskt snus.
Rapporten drar en mängd viktiga slutsatser:
Eftersom förekomsten av giftämnen varierar betydligt mellan olika rökfria tobaksprodukter på marknaden varierar även dess hälsoeffekter
Snuskonsumtion är inte en riskfaktor för munhålecancer
Snuskonsumtion medför signifikant färre och mindre allvarliga hälsorisker än cigarettrökning
Tillgången till snus har haft en positiv inverkan på den svenska folkhälsan
Snuskonsumtion bland ungdomar och vuxna innebär inte en signifikant ökad risk att senare börja röka
Snus kan hjälpa vissa personer att sluta röka cigaretter
Fiedler & Lundgrens syn på snus
Rökfri är inte samma sak som riskfri. Det bästa sättet att undvika riskerna med tobakskonsumtion är att helt låta bli att använda tobak. Samtidigt är det mindre skadligt att använda snus än att röka cigaretter. Det finns indikationer som tyder på att snuskonsumtion som ett alternativ till rökning har en positiv effekt på folkhälsan i Sverige. Vi anser att en reglerad tillgång på snus kan bidra till att minska tobakskonsumtionens negativa hälsoeffekter.
Snus och andra rökfria tobaksprodukter innehåller nikotin som kan vara vanebildande. Därför bör valet att snusa eller inte endast avgöras av en vuxen person. Ingen under 18 år bör använda snus.
Tagen ur: http://www.fiedlerlundgren.se/group/sites/FIE_886E7E.nsf/vwPagesWebLive/DO86FL5M?opendocument&SKN=1
Nu sitter jag här och har läst denna artikel, en sak är säker, den har inte övertalat mig att börja snusa igen! Den saken är säker! Men det kommer stunder då jag inte kan låta bli att tänka på snuset! O speciellt nu när mörkret börja komma och hösten närmar sig...Energin tar slut och snuset var min ända energikälla....vet inte hur detta kommer att gå
Men jag vill inte börja snusa igen för då kommer jag tillbaka in i helvettet!
Någon som har nåt att säga, varsågoda!