Hej jag är en kille på 28år snusat sen jag var 14år alltså även snusat i 14år Ettan lös är snuset jag kört med sen dess, mellan 3-4 dosor i veckan!
Dagens Ettan lös på typ Ica kostar ca 50kr det blir ca 200kr i veckan 800kr i månaden 9600kr om året! Oläckert tycker jag!
För min del så slutar jag för både för hälsans skull och ekonomin!
I skrivandets stund har jag vare utan nikotin i ca 2,5 dagar! Det jag har läst mig till, är att de är jävligast första 48timmarna då går biologiskt sätt nikotinet ur kroppen! sen trappas suget ner lite grann varje dag till ca 14 dagar då hjärnans receptoarer har förstått att de kommer inte komma nå mer niktotin! Det i sig är inte speciellt lång tid tycker jag! Det jag också lyckades vaska fram på internet var att det ska tydligen vara lika svårt att sluta snusa tobak med nikotin som de är för en heroinmissbrukare att sluta med heroin om det nu är sant så kan man säga att det inte verkar vara nån enkel resa inte för att jag vet nåt om heroin men de tycks säga en hel del om beroendekraften!
Positivt med att sluta snusa eller produkter med nikotin i är: sömnen ska bli bättre eftersom hjärtfrekvensen blir lägre, du somnar snabbare och sover djupare.
Blodådror och nervernas kommunikation ska bli bättre blodådrorna vidgas och nervsignalerna ska förbättras även mycket snack om att potensen för män förbättras, kan ju vara bra att sluta för dom som har problem med erektionen eller inte vill få problem med erektionen i framtiden ingen vill väll att kuken ska hänga som en herrmutta!
Matsmältningen ska tydligen också förbättras eftersom snuset har ett annat ph-värde än det naturliga ph i magen....
Ganska mycket positivt med att sluta ändå
Hoppas jag kan hjälpa eller inspirera folk att sluta snusa med den Informationen jag har! Testat lite olika snussubtitut som ska hjälpa mig på resan Onico Enbär: lite som göteborgs rape Onico Mint: svider lite underläppen smakar gott XQS Wintert: smakar som tuggumit jenka svider mycket i underläppen bra vid extremt sug måste byta sida hela tiden! OBS undvik snussubtitut som innehåller vete det görs om till socker i käften obra om man vill slippa hål i gaddarna!
Lycka till och dela gärna med er om min info inte stämmer eller om ni har nåt positivt att berätta om att vara nikotinfri Tjao tjao / Niklas